NRVBS3200T3G
Manufacturer:
On Semiconductor
Mfr.Part #:
NRVBS3200T3G
Datasheet:
Description:
Schottky Diodes SMB(DO-214AA) SMD/SMT Single Forward Current:3 A Forward Voltage:860 mV Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm):200 V Max Forward Surge Current (Ifsm):100 A
ParameterValue
Length4.6 mm
Width3.95 mm
Max Operating Temperature175 °C
Min Operating Temperature-65 °C
Number of Pins2
Height2.27 mm
Halogen FreeHalogen Free
Radiation HardeningNo
Forward Current3 A
Forward Voltage860 mV
Average Rectified Current3 A
Max Reverse Voltage (DC)200 V
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)200 V
Element ConfigurationSingle
Forward Surge Current (Ifsm)100 A
Peak Non-Repetitive Surge Current100 A
Reverse Current1 mA